Professor emeritus Erik Lundgren skriver om kärlekens betydelse för samhällsfilosofen Alain Badiou: ”kärlek till och från Gud är inte den ömsesidiga kärlek som innebär två olika individers möte. Badiou kan inte falla på knä.”
GästkrönikaSkådespelaren och författaren Per Ragnar kommer ikväll att gestalta Martin Luther i Ersta kyrka. Den 21 februari nästa år gör han sin 200:e Luthergestaltning i hemstaden Karlshamns kyrka. I en krönika till Dagens Seglora reflekterar Per Ragnar över Luthers julpredikan.
GästkrönikaGud för mig är som att lyssna på Hungry Hearts längs med Bjurholmsgatan en kall kväll, känna hur någonting växer i mig och att jorden är mer än det här. Gud för mig är en axel jag kan luta mig mot, ett hem inombords, skriver Amanda Lindqvist Beckman, snart 15 år, i en krönika.
GästkrönikaFörfattaren och skådespelaren Per Ragnar skriver om hur tyska kyrkan ställdes i nazismens tjänst, och evangelierna förvanskades för att passa Hitlers historieskrivning. Ragnar gestaltade under flera år Adolf Hitler i ”Hitlers bordssamtal” på Södra teatern i Stockholm.
GästkrönikaPalestinier och Israeler tycks instängda i det nedärvda öde som de själva inte råder över, skriver gästkrönikören Helena Ekhem, präst i Eskilstuna församling.
GästkrönikaFascister förefaller ha en väldokumenterad fallenhet för religiösa och metafysiska grubblerier. Samtidigt är religion respektive sekularitet ett ämne som ägnats en hel del uppmärksamhet inom forskningen om moderniteten, skriver historikern och journalisten Henrik Arnstad som kommer med boken ”Älskade fascism: De svartbruna rörelsernas ideologi och historia” (Norstedts) 2013. Här publicerar vi ett utdrag ur boken.
GästkrönikaVi firar Lucia med stjärnstrutar, saffran, glitter och mys. Vi gläds åt ljuset som når ända in i hjärtat. Röster och toner som berör. Men bakom glitter och urvuxna lucianattlinen. bakom nervösa tärnor och glada lussevisor finns en berättelse med livet som insats. Gud sa ljus bli till och det blev ljus Och det är […]
GästkrönikaAkademiledamoten Lotta Lotass nya bok Konungarnas tillbedjan har recenserats flitigt. Men få kulturskribenter har fångat in och relaterat till bokens starka kristna tema. Ironier och anklagelser florerar, bland annat i Stefan Jonssons recension, skriver Stefan Eklund som är chefredaktör på Borås Tidning.







