Representanter för fem centrala vårdorganisationer protesterar, i SvD brännpunkt, mot regeringens lagförslag om vård till papperslösa. Resultatet riskerar att bli en sjukvård präglad av godtycke och rättsosäkerhet.
Göteborgspostens kulturchef Gabriel Byström varnar i en text på söndagen för att kyrkans ledning är för tyst i frågor om främlingsfientlighet. Byström konstaterar att Svenska Kyrkan förlorar många medlemmar, men ifrågasätter samtidigt att medlemstappet i Svenska Kyrkan skulle ha något att göra med det han beskriver som ett polariserat inomkyrkligt samtalsklimat.
Israels medverkan i Eurovision Song Contest har lett till bitter ordväxling i Malmö. Nu anmäler Vänsterpartiets Daniel Sestrajcic Moderaterna för förtal.
Situationen i Syrien har eskalerat under inbördeskrigets gång. Under Sveriges kristna råds årsmöte i Sundsvall beslutade man att skriva ett uttalande om det blodiga kriget i Syrien. SKR vädjar bland annat till berörda makthavare att verka för att två ortodoxa biskopar ska friges.
Staten sålde 24 apotek för 225 miljoner kronor till familjen Wallenbergs riskkapitalbolag IGC och dess partner Priveq. Efter tre år kunde köparna sälja vidare för hela 600 miljoner kronor. Två av varandra oberoende källor avslöjar för Dagens Industri att IGC/Priveq betalade 225 miljoner för 24 apotek. Det var den minsta enheten som staten sålde i samband med avregleringen av apoteksmarknaden 2009.
Vid nästa möte med Kyrkoråden den 21 maj kommer rekryteringsgruppen i Sofia församling att förorda Johanna Wolf Öhman till ny kyrkoherde i Sofia församling. Hon är idag kyrkoherde i S:t Mikaels församling i Huddinge.
Wolf Öhman är bland annat aktiv på Twitter.
Den amerikanska myndigheten NOAA på Hawaii rapporterar ny rekordnivå på koldioxidutsläppen, berättar SR Ekot. Koldioxiden i atmosfären är nu 400 miljondelar, vilket är den högsta siffran i mänsklighetens historia.
I helgen avslutades World Economic Forum (WEF) i Kapstaden som arbetat under parollen ”infria Afrikas löften”. Mötet präglades denna gång av en förhoppningsfull optimism grundad på en förväntad årlig tillväxt på 5,5 procent. Enligt Världsbanken har nästan hälften av Afrikas länder uppnått en medelinkomststatus.
En ny rapport släppt av den danska organisationen Bloodhound riktar skarp kritik mot företaget Lundin Petroleums agerande i Sudan vid tiden då utrikesminister Carl Bildt satt i styrelsen som etisk rådgivare.
Kommunerna villkorar allt oftare sitt stöd till kvinnojourerna. I många fall får de nu bara stöd från kommunen för att hjälpa kvinnor som sökt hjälp via socialstyrelsen.
Våld förekommer i alla samhällsgrupper och indraget stöd får allvarliga konsekvenser för kvinnor och barn som utsätts för våld, skriver kvinnojourernas riksorganisation i ett uttalande.







