Ärkebiskop Anders Wejryd blir president för Europaregionen i Kyrkornas världsråd. Det fastslogs i en omröstning i Busan idag, där Kyrkornas världsråds generalförsamlingunder under temat Rättvisa och fred pågår.

Wejryd mot nya uppdrag

Ärkebiskop Anders Wejryd, juni 2009.Ärkebiskop Anders Wejryd blir president för Europaregionen i Kyrkornas världsråd. Det fastslogs i en omröstning i Busan idag, där Kyrkornas världsråds generalförsamlingunder under temat Rättvisa och fred pågår.

Wejryd avgår som ärkebiskop för Svenska kyrkan i juni 2014. Men han börjar sitt nya uppdrag i Kyrkornas världsråd omgående efter generalförsamlingens slut på fredag.

– Det känns som ett stort förtroende, som säkert kan bli svårt ibland. Det är viktigt för mig att försöka bidra till att samtalsklimatet hålls gott; att man kan hävda olika åsikter men att man inte dömer ut varandra, säger Anders Wejryd om sitt nya uppdrag i ett pressmeddelande från Svenska kyrkan.

Mötet som pågår i Busan i Sydkorea fram till 8 november, har samlat över 3000 deltagare. Från Sverige deltar ett femtiotal personer från olika samfund däribland ett trettiotal från Svenska kyrkan.

1 kommentar på “Wejryd mot nya uppdrag

  1. Patrik Öbrink skriver:

    Jag förstår varför många kyrkor väljer att stå utanför Kyrkornas Världsråd. Med lobbyister som Anders Wejryd och liberalteologer som Eva Brunne och Sofia Camnerin på ledande poster så finns det inte anledning att vara med.