Equmeniakyrkans veckotidning Sändaren uppmanar de kyrkor och organisationer som nu lyfter frågan om förföljda kristna att göra det utifrån en fördjupad analys och genom att ta avstånd från uttalanden som Marcus Birros. I en krönika i Expressen den 2 oktober skrev Markus Birro ”Det är inget annat än ett muslimskt korståg mot kristna som pågår”.

Sändaren tar avstånd från Birros uttalande

Equmeniakyrkans veckotidning Sändaren uppmanar de kyrkor och organisationer som nu lyfter frågan om förföljda kristna att göra det utifrån en fördjupad analys och genom att ta avstånd från uttalanden som Marcus Birros.

I en krönika i Expressen den 2 oktober skrev Markus Birro ”Det är inget annat än ett muslimskt korståg mot kristna som pågår”. Han fortsätter: ”Det är tydligen lättare att måla naglarna i regnbågsfärger och slåss för de homosexuella i Ryssland.”

Sändaren konstaterar att ”det är oerhört viktigt att lyfta situationen för de extremt utsatta kristna gruppernas. Men för dem som söker verkliga lösningar för de utsatta, behövs annat än förenklade analyser som att ”muslimer fördriver” och ”det pågår ett korståg”.

6 kommentarer på “Sändaren tar avstånd från Birros uttalande

  1. Anders Bergstedt skriver:

    Det har alltför länge varit taffliga uttalanden från kristna organisationer.De har inte nått ut och det har inte gått att få Carl Bildt att reagera.

    Birros krönika i Expressen publicerades 2 oktober och inte förrän i går måndag var det gemensamma kyrkliga demonstrationer från Klara Kyrka.
    Naturligtvis måste en debattör spetsa till för att få reaktioner och det lyckas Birro med. Det ligger mycket i vad han skriver !

  2. Patrik Öbrink skriver:

    Varför är det så känsligt att säga sanningen så fort det handlar om muslimer? Det är ju muslimer som förföljer och dödar kristna i Mellan Östern, eller hur? Det är ju inte tabu att t.ex. säga att buddhister förföljer muslimer i Myanmar.

  3. Mattias Irving skriver:

    Patrik, jag kan rekommendera Mohammad Fazlhashemis text om hur religionen kapas av cyniska politiker för att förklara många av de skeenden vi ser, där religiösa motsättningar underblåses av människor med egen politisk vinning i potten. Därför är problemet betydligt mer komplext och mångbottnat än ett ”muslimskt korståg”, en formulering som ligger extremt nära Gates of Vienna-ideologin om Islam som en monolit som hotar Europa. http://dagensseglora.se/2013/09/12/religionen-kapas-av-cyniska-politiker/

  4. Bengt Olof Dike skriver:

    Mattias,

    jag blir förvånad över hur Du återigen försöker förringa – eller inte våga tala klarspråk! – om den muslimska förföljelse mot kristna som pågår och som tyvärr har intensifierats under senare tid. Är den verkligen komplex och mångbottnad, när antalet offer i flera länder kan räknas i tusental, kyrkor bränns ned och kristna i allt större antal flyr från sina hemländer? Man behöver inte dela Birros formuleringar, men den som i vårt land inte vill se sanningen i vitögat – den som föranlett såväl riksdagsfrågor, aktuell manifestation för de förföljda, en rad debattartiklar och internationellt också har väckt ´berättigad kritik och oro – har uppenbarligen inte förstått den fasansfulla verkligheten.

    Alltså – vad är egentligen komplext och mångbottnat i förföljelsen? Kan Du konkret exemplifiera vad Du menar? Är våldet månne individuellt initierat och påbjudet utan någon anknytning till religionen?

  5. Torgny Rabe skriver:

    Om nu Birro hade undvikt benämningen ”korståg” och i stället hade definierat det som ”av muslimer och av muslimska makthavare organiserad förföljelse av kristna” hade i alla fall jag instämt med hans slutsatser.
    Mvh, Torgny Rabe

  6. Björn Backengård skriver:

    Till Bengt Olof Dike, m.fl.

    Det som är ”komplext och mångbottnat” är de mäktigas metoder att vända människor mot varandra. De söker alla möjligheter.

    Men angående kristna och muslimer, lyssna på ett reportage med Cecilia Uddén från en kristen mässa på Tahrirtorget i Kairo, 5 eller 6 februari 2011. Två och en halv minut.

    http://sverigesradio.se/api/radio/radio.aspx?type=db&id=2892463&codingformat=.m4a&metafile=asx

    Där fanns både kristna och muslimer. En präst säger: ”I Jesu namn! och i Muhammeds namn!”, och då ropar demonstranterna:
    ”Muslimer och kristna står enade hand i hand!”

    Fler talkörer:
    ”Koranen och bibeln mot despotism!”
    ”Kyrkklockor och böneutrop mot tortyr!”

    Muslimska Brödraskapet nämns, och nu senare börjar vi förstå att dem ska man nog vara reserverad inför. Bilden klarnar väl. Tills vidare kanske vi klarar oss med att skilja mellan ledning och folk i allmänhet.