Unga med funktionsnedsättning får en sämre utbildning och har en lägre utbildningsnivå än andra. Enligt skollagen kan skolor i dag neka att ta emot elever med funktionsnedsättningar, om kommunen inte beviljar medel till extra stöd.

Sämre möjligheter till utbildning för unga med funktionsnedsättning

Unga med funktionsnedsättning får en sämre utbildning och har en lägre utbildningsnivå än andra. Enligt skollagen kan skolor i dag neka att ta emot elever med funktionsnedsättningar, om kommunen inte beviljar medel till extra stöd.

Handikappförbunden, som är en samarbetsorganisation för 38 svenska funktionshinderförbund, har genomfört en undersökning bland medlemsförbunden för att ta reda på hur skolsituationen ser ut för deras medlemmar och målgrupper.

I ett pressmeddelande uppger handikappförbunden att nära 63 procent av de medlemsförbund som svarat på enkäten berättat att elever bland deras medlemmar/målgrupper tvingas välja en annan skola än de egentligen vill gå i.

En av frågorna i undersökningen handlade om möjligheten att studera vid vuxenutbildningarna. På grund av brister i grundskolan är det många elever med funktionsnedsättning som inte klarar målet godkänt i alla ämnen. Det medför att tillgången till högre utbildning begränsas.

Enkätsvaren ligger i linje med statistik från Ungdomsstyrelsens rapport Fokus 12, som visar att en mindre andel unga med funktionsnedsättning går vidare till högre studier, jämfört med övriga unga.

– Möjligheten att neka en elev som har omfattande behov av särskilt stöd en plats i skolan måste bort. Kommunerna ska också garantera att elever med funktionsnedsättning har lika möjlighet som andra att komplettera sin grund- eller gymnasiebehörighet, säger Ingrid Burman ordförande i handikappförbunden, i pressmeddelandet.

1 kommentar på “Sämre möjligheter till utbildning för unga med funktionsnedsättning

  1. […] Sämre möjligheter till utbildning för unga med funktionsnedsättning: http://t.co/2bziqHpmhz  […]