”Vanishing Tribes of Burma" visas på Fredens hus i Uppsala 12- 29 mars. Den arrangeras av Svenska Freds- och skiljedomsföreningen, som utlovar unika bilder av fotografen Richard K.

Fotoutställning: The vanishing tribes of Burma

Fotoutställningen ”Vanishing Tribes of Burma” visas på Fredens hus i Uppsala 12- 29 mars. Den arrangeras av Svenska Freds- och skiljedomsföreningen, som utlovar unika bilder av fotografen Richard K. Diran som har fotograferat över 35 etniska grupper i mer än 20 år.

Fotoutställningen har visats i Burma då den invigdes av oppositionsledaren Aung San Suu Kyi och Svenska Freds ordförande Anna Ek. Utställningen vill väcka frågor om nationell försoning och lika rättigheter för alla människor och grupper genom unika bilder av den etniska mångfalden i Burma.

– Det har hänt mycket i Burma bara det senaste året och utvecklingen går snabbt. För att en hållbar fred ska kunna säkras är det avgörande att många röster finns med i fredsprocessen. Vi ser fram emot att tillsammans med våra samarbetsorganisationer i Burma få vara med och bidra till en fredlig utveckling i landet, säger Anna Ek.

Det blir också två seminarier den 14 mars klockan 16-18 med temat Burmas folk, landreformer och fredsutveckling och 16 mars klockan 13-15 med temat Religioner och konflikter i Burma. Filmvisning och samtal om Burma arrangeras på Slottsbiografen i Uppsala den 18 mars.

Kommentarsfältet är stängt.