Frankrike säger ja till ny lagstiftning som tillåter samkönade vigslar. Frankrike blir därmed tillsammans med Sverige ett av få länder där samkönade äktenskap har lagligt stöd.

Frankrike säger ja till samkönade äktenskap

samkönad vigselFrankrike säger ja till ny lagstiftning som tillåter samkönade vigslar. Frankrike blir därmed tillsammans med Sverige ett av få länder där samkönade äktenskap har lagligt stöd. 

Det nya lagförslaget antogs i senaten med klar majoritet, men beslutet föregicks av intensiva protester från franska katoliker. Det är troligt att även underhusets nationalförsamling där president Hollandes parti är i klar majoritet, röstar ja till förslaget. Krav om folkomröstning är att vänta om lagen går igenom.

I Frankrike är det idag lagligt för homosexuella att  adoptera barn, men det är inte lagligt för ett homosexuellt par att göra detsamma.

Kommentarsfältet är stängt.