Seglora smedjas chef Ewa Lindqvist Hotz blev i helgen återinvald till styrelsen för det det litterära sällskapet Årstasällskapet för Fredrika Bremerstudier. Årstasällskapet för Fredrika Bremerstudier  bildades 1985 för att sprida kännedom om hennes liv och författarskap.

Seglora smedjas chef invald i litterärt sällskap

Ewa_Lindqvist_hotz_150x150Seglora smedjas chef Ewa Lindqvist Hotz blev i helgen återinvald till styrelsen för det det litterära sällskapet Årstasällskapet för Fredrika Bremerstudier.

Årstasällskapet för Fredrika Bremerstudier  bildades 1985 för att sprida kännedom om hennes liv och författarskap. De uppmuntrar forskning om Fredrika Bremer och försöker hålla hennes arbeten tillgängliga för läsning. På Årsta slott disponerar sällskapet tre rum för förvaring och utställning av Bremerminnen.

 

– Det känns roligt med band mellan de litterära sällskapen och smedjan, inte minst när det gäller Fredrika Bremer vars spiritualitet, mod och entrepenörsanda är besläktad med dito i Seglora smedja, säger Ewa Lindqvist Hotz.

 

Kommentarsfältet är stängt.