I förra veckan om en spännande utställning på Judiska muséet  i Stockholm - Juden Jesus. I dag har den öppnat för allmänheten.

Juden Jesus på judiska museet

I förra veckan skrev Dagens Seglora om en spännande utställning på Judiska muséet  i Stockholm – Juden Jesus. I dag har den öppnat för allmänheten. Biskop Åke Bonnier som varit delaktig i projektet skriver här om invigningen och det tal han höll där.

– Jesus var inte kritisk till sin egen religion. Han var ingen ny religionsgrundare. Kanske skulle man snarare kunna kalla honom för reformator som var kritisk till vissa typer av religionsutövande. Han var jude, ville leva judiskt men betonade samtidigt att det fanns en sak, en huvudsak, som var viktigare än allt annat och det var Guds rike som mycket väl kan ha utmanat till det som juden Jesus på olika sätt poängterade: teshuvah (omvändelsen), emunah (gudstillit) och gudsunderkastelse, sa Bonnier vid invigningen i söndags kväll.

Utställningen pågår från 14 januari till 30 september 2013. Läs mer här.

 

Kommentarsfältet är stängt.