Dagens Segloras chefredaktör Helle Klein deltog i SVT Morgon med anledning av det socialdemokratiska och mediala haveriet kring Omar Mustafa.
Helle Klein i SVT om Omar Mustafa
"
15 april 2013 — 13:44 - 4 kommentarer
Dagens Seglora tillämpar en policy vid moderering av kommentarer. Läs mer här.
Tyvärr så faller vi kristna på eget grepp. Vi utger oss att vara toleranta och för demokrati. Vi är toleranta mot andra religioner även fast kristna dödas och deras kyrkor bränns ner i länder där kristna är i minoritet. Intressant höra vad Helle Klein säger om det.
Till Mathias Mattan: Jaag känner inte igen mig i ditt ”vi”. Det är förstås helt förfärligt när extremism drabbar kristna likaväl som muslimer. Sen är det för mig ingen motsättning att vara tolerant mot andra religioner och kritisera våld och extremism. Det är inte religioner som dödar utan extremister, diktaturer, krig osv. men makthavare motiverar alltför ofta våldet med religion.
Tack för ditt svar Helle! Jag är kristen och du är kristen präst. Så där är vi väl ”vi”! Men jag tycker att du blundar för att kristna lider och dödas i länder där de är i minoritet. Ändå så tar Sverige emot personer som tillhör den majoriteten.
Kristna är toleranta, vänder andra kinden till. Säg det till de kristna kopterna som misshandlas för sin tro. Du är präst och borde kunna ställa upp för de kristna. Och inte bli en i mängden som bara är politiskt korrekta.
Din sista mening är precis som jag också säger. Men då måst vi väl alla religioner bekämpa extremisterna?
Religionshistorikern, författaren och f.d. nunnan Karen Armstrong har tagit initiativ till ett sådant samarbete som Mathias efterlyser. Se vidare länken http://www.charterforcompassion.org. Det förvånar mig att inte Svenska kyrkan finns med i detta sammanhang.