Gemensam kyrka, är kyrkostyrelsens förslag till permanent namn på den nya kyrkan som har bildats av frikyrkosamfunden Missionskyrkan, Baptisterna och Metodistkyrkan. Övergångsnamnet har fram till nu varit Gemensam Framtid.
Gemensam kyrka är ett bra namn menar kyrkoledarna. Den obestämda formen uttrycker en öppenhet som säger att kyrkan inte är färdig utan beredd att förändras.
Varumärkesexperten Mårten Wålsten som agerat bollplank tycker att förslaget till nytt namn har många fördelar.
– Även folk utanför kyrkan förstår vad det handlar om. Många inklusive jag själv, värjer sig mot det introverta som kyrkan ofta står för. Gemensam kyrka signalerar öppenhet, säger Wålsten till tidningen Sändaren.
Beslutet om namnfrågan ska tas i kyrkokonferensen i Karlstad i maj.



